Sansewieria (Sansevieria), znana także jako wężownica lub potocznie „języki teściowej”, uchodzi za jedną z najprostszych w uprawie roślin doniczkowych. Z tego też względu, są idealne nawet dla ogrodników-amatorów.
Moja kolekcja roślin powstała właśnie dzięki sansewierii. Po kilku ususzonych lub przelanych roślinach pewnie przestałbym zaprzątać sobie głowę kwiatami w domu. Na szczęście jedna przetrwała i pięknie się rozwinęła. Była to wężownica.
Języki teściowej prezentują się bardzo atrakcyjnie pod względem wizualnym. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości dekoracyjne tej rośliny, warto zastanowić się nad tym, w jakiej doniczce ją zasadzić, a także jaka osłonka na doniczkę najlepiej podkreśli jej charakter.
Sansewieria – właściwości i odmiany
Sansewieria to roślina charakteryzująca się grubymi, przypominającymi miecze liśćmi. Mają one barwę jasnej zieleni i zazwyczaj zdobią je żółtawe paski.
Wiele osób zastanawia się, czy sansewieria kwitnie. Tak, roślina kwitnie zazwyczaj na początku lata. Jednak w warunkach domowych nie zdarza się to zbyt często i zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem. Jeśli chodzi o kwiaty, są one dość niepozorne, białawe, zebrane w rozgałęzione grono.
Sansewieria niejedno ma imię, dlatego w zależności od gatunku, wygląd rośliny może być nieco inny. Wśród najpopularniejszych z nich, można wyróżnić m.in.:
- sansewierię walcowatą,
- sansewierię gwinejską,
- sansewierię zeylanica.
Jeżeli chodzi o pierwszą z wymienionych odmian, charakterystyczne są dla niej walcowate liście o barwie dość ciemnej zieleni. Za jedną z jej największych zalet uchodzi możliwość zaplecenia liści w warkocz.
Sansewieria gwinejska posiada liście w kolorze trawy, ozdobione białawymi paskami. Roślina ta może dorastać nawet do 60 cm.
Ostatnia z popularnych odmian – zeylanica, pochodzi ze Sri Lanki. Jest nieco podobna do sansewierii gwinejskiej, ale może osiągać większe rozmiary. Ponadto, jej liście mają bardziej jednolity odcień.

Jaka doniczka dla sansewierii będzie najlepsza?
Jeżeli interesują nas języki teściowej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jaka doniczka będzie najodpowiedniejsza dla tej rośliny. Najważniejsze jest to, aby była ona solidna i raczej ciężka. Sansewierie osiągają bowiem duże rozmiary, a ich liście są dosyć ciężkie. Ważne jest zatem zapewnienie roślinie odpowiedniej stabilizacji. Jeśli zasadzimy ją w lekkiej donicy, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że się przewróci. Nietrudno wówczas o uszkodzenie liści.
Pod tym kątem warto rozważyć doniczkę betonową, marmurową lub ceramiczną. Najlepiej jeśli doniczka dla wężownicy miałaby stosunkowo szeroką podstawę. Większą stabilność zapewniają doniczki o kwadratowej podstawie niż doniczki cylindryczne.
Co ciekawe, sansewierie przepadają raczej za stosunkowo niewielkimi, ciasnymi doniczkami. Wymagają przesadzenia do większych donic dopiero wtedy, gdy zaczynają się intensywnie rozrastać i ewidentnie jest im w doniczce zbyt ciasno. Co do zasady, języki teściowej zaleca się przesadzać co 3 lata.
Wybierając doniczkę, należy zwrócić uwagę także na to, aby miała dość grube ścianki. Korzenie sansewierii mają tendencję do intensywnego rozrastania się. Jeśli umieścimy roślinę w cienkiej doniczce, może ona po prostu popękać.
Ozdobna osłonka na doniczkę z językami teściowej
Wybór odpowiedniej doniczki to nie wszystko. Aby można było podkreślić wyjątkowe walory dekoracyjne sansewierii, warto pomyśleć także o właściwie dobranej osłonce. W eleganckich wnętrzach doskonale sprawdzą się ciężkie, betonowe lub kamienne osłony. To dobre rozwiązanie na przykład do biur czy gabinetów.
Jeżeli chcemy nieco ożywić swoje wnętrze, możemy postawić na ozdobną osłonkę wykonaną z kolorowej ceramiki. Może mieć ona jednolity odcień, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby ceramiczna osłona posiadała fantazyjne wzory. To doskonała opcja na przykład do pokoju dziecięcego.
Jeśli zależy nam na stworzeniu rustykalnego klimatu we wnętrzu, możemy zdecydować się na osłonę wiklinową. Jeżeli po jakimś czasie konkretna osłona nam się znudzi, zawsze możemy umieścić doniczkę z sansewierią w innej. To prosty sposób na odświeżenie swojego salonu bądź sypialni.
Aranżacje, czyli gdzie ustawić sansewierie
Warto wiedzieć, gdzie postawić donicę z sansewierią, aby zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju. Na szczęście, roślina ta dobrze czuje się zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Z powodzeniem można ustawić ją także w miejscu półcienistym.
Z uwagi na fakt, że języki teściowej uznawane są za roślinę oczyszczającą powietrze, a przy tym dobrze rozwijają się w półcienistych pomieszczeniach, warto mieć je w sypialni.
Niektóre rośliny często zmieniają swój wygląd (wystarczy jeden gorący dzień i nie prezentują się już tak dobrze). Sansewieria jest pod tym kątem niewzruszona. Dlatego aranżacje pomieszczeń z użyciem donic z wężownicami to świetne rozwiązanie. Można je ze spokojem ustawić w salonie lub biurze. Szczególnie dobrze prezentują się większe okazy w wysokich donicach.
Zobacz przykładowe aranżacje:






Masz sansewierię w swoim domu? Daj znać w komentarzu.