Rośliny w naszych domach sprawiają, że wnętrze staje się przytulniejsze. Bez względu na to, jakie rośliny posiadamy, wszystkie mają doniczki. Lubimy dobierać je pod względem estetycznym oraz tak, aby pasowały do aranżacji wnętrza. Często zapominamy, że doniczka nie jest bezpośrednio dla nas, lecz dla naszej rośliny. To ona ma w niej umieszczony system korzeniowy, a źle dobrana doniczka może utrudniać jej rozwój. Watro, więc wiedzieć jak dobrać wielkość doniczki, aby był on optymalny.
Kiedy zdecydować się na przesadzenie kwiatów doniczkowych?
Na przesadzenie roślin powinniśmy zdecydować się przede wszystkim zaraz po ich kupnie. Nowe rośliny bowiem często mają podłoże produkcyjne odpowiednie do przechowywania na halach hodowlanych. Nie jest ono jednak właściwe do uprawy roślin w domu.
Dodatkowo często zdarza się, że ich system korzeniowy jest przerośnięty, co nie wpływa dobrze na dalszy wzrost rośliny. Domowe kwiaty przesadzamy, gdy widoczna jest mała stabilność rośliny, ziemia jest przelana lub też nadmiernie szybko się przesusza.
Co do zasady warto:
- młode rośliny przesadzać raz do roku,
- starsze kwiaty przesadzać raz na 2-3 lata.
Jaki rozmiar doniczki wybrać?
Najważniejszą kwestią jest to, jaką roślinę zamierzamy przesadzić.
- Wielkość doniczki dla dużej rośliny – jeżeli roślina jest duża i posiada rozbudowany system korzeniowy to watro wybrać doniczkę o średnicy większej nawet o 6-10 cm.
- Rozmiar doniczki dla małej rośliny – mając natomiast mniejsze okazy, należy zaopatrzyć się w egzemplarz o średnicy tylko o 3-5 cm większej od poprzedniego.
Powyższe zasady są związane z częstotliwością przesadzania, o której wspomniałem wcześniej. Częstsze przesadzanie młodszych roślin sprawia, że system korzeniowy nie potrzebuje tak dużo nowego miejsca.
Istotne jest jednak to, aby dobrać doniczkę pod system korzeniowy naszej rośliny. To od niego przecież w dużej mierze zależy, jak będzie się ona prezentować.
W donicy powinna znajdować się optymalna ilość miejsca. Jeśli będzie go za mało, korzenie będą miały ciasno, co może spowodować zatrzymanie wzrostu ich i rośliny. Zbyt dużo miejsca natomiast sprawi, że korzenie zaczną szybciej się rozbudowywać i spowolni to przyrost liści i łodyg.

Jak dobrać wysokość doniczki?
Szukając idealnej doniczki, często nie wiemy jaki model wybrać. W sprzedaży znajdują się bowiem modele w najróżniejszych kształtach i kolorach. Możemy wybierać z kwadratowych, prostokątnych oraz klasycznych okrągłych. Warto, jednak zwrócić uwagę na to, aby była ona odpowiednio wysoka.
Doniczka powinna stanowić 1/3 wysokości całej rośliny. Pozwoli jej to zachować odpowiednią stabilność i uchroni przed przewróceniem. Da to także możliwość schowania w niej całego systemu korzeniowego, który roślina posiada. Nie należy jednak zapominać o pozostawieniu zapasu, aby korzenie miały możliwość swobodnego wzrostu.
Doniczka z dziurkami czy bez?
W sklepach często możemy spotkać doniczki, które od dołu posiadają dziurki lub też te, które ich nie mają. Watro, jednak zdecydować się na te posiadające otwory. Ich obecność tam nie jest bowiem przypadkowa. Pozwalają one na „ucieczkę” nadmiaru wody z ziemi, dzięki czemu ciężej jest nam przelać roślinę. Doniczki bez dziurek to osłonki, którymi jak sama nazwa wskazuje, możemy osłonić tzw. doniczkę produkcyjną, w której posadzona jest roślina. Nie zalecane jest jednak sadzenie w niej roślin.
Wybór doniczki, a materiał
Na rynku znajdziemy wiele doniczek. Wykonane są one z różnych materiałów. Możemy wyróżnić m.in.:
- doniczki z plastiku,
- doniczki z drewna,
- doniczki z metalu,
- doniczki z gliny,
- doniczki ceramiczne,
- doniczki betonowe.
Wybierając właściwy materiał, z którego wykonana jest doniczka warto wziąć pod uwagę to, jakie warunki są dla niej odpowiednie. Rośliny lubiące stale wysoką wilgotność podłoża będą potrzebowały innej doniczki niż te, które wolą suchszą ziemię.
Skoro już wiemy jak dobrać wielkość doniczki, nie pozostaje nam nic innego jak zaopatrzyć się w nie i rozpocząć proces przesadzania kwiatów. Watro, dbać o odpowiednie przesadzanie roślin, aby zapewnić im odpowiednie warunki i aby jak najdłużej cieszyły oko.